Kezdőlap

|

Mi a kreditvadasz.hu Egy felsőoktatási közösségi oldal amely segít kapcsolatot tartani a hallgatók között, így segítséget nyújt a sikeres tanulmányokhoz...

CLT-3 Tűzjelző rendszer

Országok listájaHungaryBudapesti Műszaki FőiskolaBánki Donát Gépészmérnöki Főiskolai KarHad- és biztonságtechnikai mérnökiVagyonvédelmi RendszerekCLT-3 Tűzjelző rendszer

2008.01.07 16:07:17
(10)
Szerző: Fortuna
Cimkék: clt-3, tűzjelző rendszer


Az alábbi szöveg egy formázás és képek nélküli előnézete a dokumentumnak. A tökéletes megjelenítéshez jelentkezz be, majd töltsd le a dokumentumot.

Tz- és vagyonvédelmi jelzrendszerek 11-1

CLT-3 tz- és vagyonvédelmi jelzrendszer
1. A rendszer felépítése-mködése

1. ábra A rendszer felépítése

Tz- és vagyonvédelmi jelzrendszerek 11-2 A rendszer elemei - számítógép (PC): a rendszerben egy vagy két felügyel PC lehet - max. 10 alállomás doboz, melyben alállomás elektronika, szünetmentes tápegység, energiatároló elem (akkumulátor) van. - címkártyák és detektorok, ill. épület-felügyeleti adatpontok. Különböz eszközök illesztéséhez sokféle címkártya alkalmazható: Típus Rs Címek Bemenet Kimenet (ebbl Alkalmazás száma jelfogó kimenet) CIMK5-NO 3,9k 1 1 Elektronikus tzjelz eszköz CIMK5-NC 33k 1 1 Kontaktus CIMK7 3,9k 1 1 JS gym. aljzatba beépítve CIMK8 4 16 16 db. kétállapotú jelzés CIMK8FI 2,2k 8 8 hagyományos tzjelz hurok CKOUT1 33k 1 1 3(1: 2 morse) Kódzár (2 LED) Kisfeszültség átjelzés CKOUT2 33k 1 1 3(1: 1 morse 230V~) Mágneskapcsoló mködtetés CKOUT4 33k 2 1 8 Másodkijelz CL8 33k 8 8 16 8 zónás kódzár Mködés A Master PC soros vonalon keresztül kapcsolódik az alállomásokhoz és a slave PC-hez. Kis távolság (max. 100m) esetén RS232 alkalmazható, nagyobb távolság - max. 5km - esetén áramhurok. Az alállomásnak 8 címvonala van, minden címvonalra max. 31 címkártya csatlakozhat (8 31 = 248 cím/alállomás). Az alállomás ciklikusan lekérdezi a címkártyákhoz csatlakozó detektorok állapotát. Ha a PC be van kapcsolva, a soros vonalon keresztül átkéri és kiértékeli az adatokat. (hálózat-kimaradáskor 5 perc után a PC kikapcsolódik, az alállomás sajátmaga figyeli a detektorok állapotváltozását. Ha ilyen történik, egyrészt végrehajtja a szükséges vezérlési funkciókat, másrészt bekapcsolja a PC-t). Az alállomásnak 16 vezérl kimenete van, ebbl hármat maga a rendszer foglal le (mködésjelzés, figyelmeztetés, PC kikapcsolás), így 13 kimenet programozható a felhasználó igényei szerint. Az ábra vezérlési példaként csak a kezelt figyelmeztet zümmögt mutatja, de természetesen más lehetség is integrálható, elssorban a riasztási jelzések, átjelzések, vagy mködtetés, pl. a szellzés kikapcsolása. Az alállomás kimeneteken kívül u.n. címzett kimenet is van, a rendszer a címvonalakon jelzést tud kiküldeni. A címvonal mködése A címvonal egyrészt táplálja a rákapcsolódó címkártyákat-detektorokat, másrészt olvassa azok állapotjelzését, és állíthatja azok állapotát. Ha a detektor +12V-os tápfeszültséget igényel, azt külön kell hozzávezetni, így a címvonalon 3 vezeték van: ADRL+, ADRL- és szükség esetén +12V.

2. ábra A címvonal mködése Alaphelyzetben a címvonalon 24V van. Lekérdezéskor az alállomás szünetimpulzusokat ad ki. A címkártyák számolják a szünetimpulzusokat, amikor rájuk kerül a sor, válaszolnak. Válaszadáskor a címkártya a szünetimpulzus alatt +12V-ot ad ki, nem engedi a címvonal feszültségét 0V-ra esni.

Tz- és vagyonvédelmi jelzrendszerek 11-3 Egy címkártya 4 címimpulzus alatt van kiválasztva, így 4 bit információt tud beküldeni. A címkártyák szabványos jelzései: Kód Állapot Tzjelés Vagyonvédelem 1000 Rövidzár hiba hiba/szabotázs 0100 Kis impedancia riasztás nyugalmi helyzet 0010 Szakadás hiba hiba/szabotázs 0001 Nagy impedancia riasztás riasztás

A fenti jelzésekre azért van szükség, hogy a rendszer a detektorok nyugalmi és riasztási állapotán kívül a detektor vonal szakadását és zárlatát is jelezhesse. A táblázat a mutatja a jelzések szokásos értelmezését is tz- és vagyonvédelmi detektorok esetén. A címvonalon információkivitel is lehetséges: a lekérdez impulzus szélessége 1ms, ha nincs kivitel vagy az információ 0; 2ms, ha az információ 1. Alkalmazás A jelzrendszer különböz tipusú jelzések folyamatos figyelését, kijelzését végzi, a normál állapottól való eltérés esetén a jelzéstl függ programozható riasztásjelzést, átjelzést, vagy vezérlést végez. Mivel a rendszer felügyel egysége számítógép, a jelzések hatására elírható funkciók az eleve beépített lehetségeken túl is egyszeren bvíthetók. A rendszer alkalmas meglév, mköd hurokrendszer jelz- és/vagy riasztórendszerek címzetté tételére. A következ f jelzéstipusok integrálhatók a rendszerbe: tzjelzés behatolásjelzés egyéb fizikai paraméterek (pl. gázveszély, nyomás, hmérséklet stb.) határérték túllépése épület-felügyeleti jelzések (pl. ersáramú hálózat állapotjelzései, felvonó üzemállapotjelzése, tzajtók nyitva-maradásának jelzése)

2. A rendszer használata A rendszert a PC-n keresztül lehet kezelni. Ha slave PC is van, a kezelés szempontjából a két PC egyenrangú. Az ügyeletes PC szolgálatátadási rendszer segítségével jelölhet ki. Üzemmódok: detektor teszt nappali riasztás éjszakai (felügyelet nélküli) üzem portások rendész(ek) vezet(k) rendszergazda karbantartó

Ötszint jelszavas rendszer, max. 100 4..8 karakteres jelszó.

Max. 16 ki-bekapcsolható "rendes" riasztási zóna lehet a rendszerben (Z0..Zf); bármely detektor bármelyik zónába tartozhat. Ezen kívül tetszleges számú u.n. szobazóna lehet. Lehetség van u.n. kódzáras zóna kialakítására is, ekkor a zónát helyileg v. központilag lehet zárni. Egy detektor több zónába is tartozhat, az ilyen detektor akkor élesedik, ha minden zóna be van kapcsolva. A rendszerben max. 99 vezérlési funkció lehet, bármely detektor riasztás állapota bármelyik vezérlést aktivizálhatja (többet is). A vezérlés lehet közvetlen v. kézi mködtetés elkészítése. Jegyzkönyv vezetés: minden lényeges jelzés és beavatkozás a jegyzkönyvbe kerül, így utólag azonosíthatók az események, a jelszó alapján a kezel is. On-line help funkció, amely a rendszer kezelésérl átfogó információt ad.

Tz- és vagyonvédelmi jelzrendszerek 11-4 A detektorok/adatpontok kiértékelése alapveten háromféleképpen történhet: (1) jelzés: a detektor/adatpont jelzése a felügyel rendszer monitorán figyelhet, de riasztást nem okoz. (2) riasztás: a detektor/adatpont jelzése riasztást okoz, amit a kezelnek nyugtáznia kell. El lehet írni, hogy a riasztással egyidben a jelzéstl függ vezérl kimenetek aktivizálódjanak. (3) követ vezérlés: a detektor/adatpont jelzése vezérlést indít, ha a jelzés megsznik, a vezérlés is kikapcsol. A detektor jelzésének értékelése (1) v. (2) szerint történhet. Szöveges és Grafikus mködés: A detektorok/adatpontok állapota hierarchikus grafikus rendszerben is kijelezhet. Az összefoglaló ábrák mutatják, hogy a területen van-e jelzés vagy riasztás, a részletrajz mutatja a jelzés/riasztás helyét és típusát.

3. Példa az alkalmazásra
CLT-3 Alállomás: 01 DETEKTOR TESZT 55s 97-03-20 11:38:42 0 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 1 2 3 4 5 6 7 8 9 20 1 2 3 4 5 6 7 8 9 30 1 1.CV: M M M B 2.CV: J I L 3.CV: F F F F 4.CV: 5.CV: 6.CV: 7.CV: 8.CV: =O.K. =RÖVIDZÅR =SZAKADÅS =ALARM =SABOTAGE =HIBA =N.C. =KIKAP ENTER: Nappali riasztás indul INS: Detektornevek Z: Zóna állítás I: Info Z0 Z1 Z2

3. ábra

4. ábra A példa egy demonstrációs tabló, amely különböz típusú detektorokat tartalmaz.

Tz- és vagyonvédelmi jelzrendszerek 11-5 A 3. ábra a PC monitorképet detektorteszt állapotban szöveges mködéskor mutatja. A 8 x 31 detektor állapotának jelzésekor látszik a detektor típusa (az ábrán M, B, J, I, L, F), és állapota, amit a jelzés színe mutat. A 4. ábra a grafikus képet mutatja ugyanebben az állapotban. A képen a detektorszimbólumok látszanak, azok színe mutatja az állapotot. Az ábra alsó részén a szöveges kép szkített változata látszik, amely az alapvet információkat tartalmazza. Ebben a példában a grafika egyetlen rajz, a valódi alkalmazásokban 5..50 rajzból álló ábrarendszer.

4. Konfigurálás
Ahhoz, hogy a CLT-3 rendszer az adott alkalmazásnak megfelelen mködjön, konfigurálni kell azt. Ehhez egyrészt el kell készíteni a konfigurációs file-t, másrészt meg kell rajzolni a grafikus mködéshez tartozó rajzokat. A példarendszer konfigurációs file-ja: @File: DEMO3.CON @Ve 6 @Lpt hunlc-20.prt @Product MELDETECHNIK KFT INTELLIGENS TüZ- ÉS VAGYONVÉDELMI BERENDEZÉS " KÉSZÜLT DEMONSTRÁCIÓRA@ @SN 1 @Zm 2 @Nn 2 @Z0 Bejárati zóna @Z1 Mozgásérzékelk @Z2 Ajtónyitásérzékel @Zg Z0,Z1 @Of 285 @Er 1/9 @Sa 1/9 @Cm 1 @C0 Szellzések kikapcsolása(OP 1/3,1/5:10s) @C1 Evakuációs hangjelzés, kézi müködtetés(SI 1/4:5s) @LZ2 1-2-20 1/14 1/15 @Detectors @conf011new A01100: Addr0 "1. címvonal" A01101: MoveNcZ1 "PARADOX LITE Térvéd PIR" A01102: MoveNcZ1 "CH 1000 Függöny PIR" A01103: MoveNcZ1 "DISC Mennyezet PIR" A01104: BreakNc "GFD 20 Üveghang detektor" @conf012new A01200: Addr0 "2. címvonal" A01201: JeopNc "11-117 Támadásjelz"

Tz- és vagyonvédelmi jelzrendszerek 11-6 A01202: IntrNcZ2 "64Z3 Nyitásérzékel" A01220: Lock "CL4 Kódzár" @conf013new A01300: Addr0 "3. címvonal" A01301: FireNoC0C1 "GD-22 Füstérzékel" A01302: FireNoC0C1 "GD-24 Hsebesség érzékel" A01303: FireNoC0C1 "GD-23/1 Fix hmérséklet érzékel" A01304: FireNo "S21P Kézi jelzésadó" @cs 92463 A konfigurációs file tartalmaz minden, a detektorokra, zónákra, vezérlésekre vonatkozó információt. A file-t specializált editorral (CLTEDIT) kell elkészíteni, amely egyrészt On Line Help-et ad a különböz lehetségek alkalmazásához, másrészt ellenrzi és futási formára fordítja a szöveget. Az ábrákat specializált rajzolóprogrammal (DRAEDIT) kell készíteni. Ez egy szokásos rajzolóprogramtól a következkben különbözik: - A CLT-3 rendszerben alkalmazott VGA formátumú képet (640x480/16 szín) készít - Detektor-objektumok adhatók meg, amelyek színét a CLT-3 program állíthatja - VGA memory-image formátumú bitmap file-t készít, amelyet a CLT-3 program gyorsan be tud olvasni.

5. Összefoglalás
A Meldetechnik Kft. 1991-tl több, mint 70 CLT-3 rendszert telepített-telepít. Alkalmazási területek: hivatalok, irodaházak, kórházak, áruházak, oktatási létesítmények, raktárak, ipari létesítmények, olajipari létesítmények (elssorban tárolók). A rendszer fejlesztése folyamatos, általában a felhasználók egyedi igényeire próbálunk olyan átgondolt megoldást adni, hogy azt a továbbiakban más esetekben is lehessen alkalmazni. Néhány új eredményünk: járr vezérlés és ellenrzés, naptár szerinti automatikus zárás és nyitás ill. kimenet vezérlés, és számos kisebb kiegészítés.

Hasonló témájú dokumentumok
Egyelőre még egyetlen hasonló témájú file sincs feltöltve a rendszerbe
A mások által feltöltött dokumentumokat értékelheted. Ha úgy ítéled meg, hogy a vizsgára való felkészülés szempontjából hasznos volt egy dokumentum, akkor adj rá sokcsillagos értékelést.
Ha hibákat tartalmaz, vagy egyéb probléma van vele, akkor keveset.
A dokumentumok sorrendje az értékelések alapján adódik. Ami fentebb van a listában, azt hasznosabbnak ítélték társaid. Az új dokumentumok pedig (értékelések hiányában) szintén a lista tetején kezdenek.

Hozzászólások

Ha észrevételed van egy dokumentummal kapcsolatban (például hibát találtál benne), akkor a Hozzászólások részben jelezheted. Az olyan jellegű kérdéseket mint pl.: A 2. feladat 4. sorából milyen átalakítással jutottunk az 5. sorban szereplő képlethez? - szintén ide érdemes írni
Egy tipp az oldalhoz! - Online ZH, vizsga kidolgozás! Mi is ez? Ha feltöltesz egy régi ZH-t/vizsgát, a dokumentum oldalán Hozzászólást lehet írni. Megírhatod például, hogy "szerintem a 3-as feladat megoldása ez: "... Ha hiba van benne, más hallgató egy új hozzászólásban ezt jelezheti.

Cimkefelhő

2011 3. gyakorlat 4. óra ágazati államháztartástan anyagválasztás asdf ásványok aszalós lászló biogeográfia brit töri bűnperek cikk civilisztika cserépedény eloadas eredménykimutatás fenntartható függvény gábor házi doga hull ii. infoii jogviszony képlet kidolgozott kiskérdések költségszámítás könyv környezetvédelmi mikrobiológia közoktatási rendszer mri munkafüzet növényszervezettan jegyzetek összefoglaló pénzügy i. petőfi segédanyag segédlet sejtbiosz statisztika számítás számítógép architektúrák számvitel ii. szocioógia tervezés vállalati pénzügyek vizes éh. kez. vizsgakérdés vizsgakérdések