Réz
Országok listája
Hungary
Szegedi Tudományegyetem
Természettudományi és Informatikai Kar (SZTE-TTIK)
Nem tanári szakok
Biológia BSc
Mindennapok Kémiája
Kiadott Anyag
Réz
2009.01.25 18:36:33
Az alábbi szöveg egy formázás és képek nélküli előnézete a dokumentumnak. A tökéletes megjelenítéshez jelentkezz be, majd töltsd le a dokumentumot.
A réz és vegyületei
Réz
· Vegyjel: Cu
· I.B mellékcsoport eleme · Rendszám: 29
· Elektronszerkezet: [Ar](3d)10(4s)1
Rézércek
kalkozit (Cu2S) kalkopirit (CuFeS2)
enargit(Cu3AsS4)
malachit(Cu2CO3(OH)2)
azurit (2 CuCO3.Cu(OH)2 )
tetraedrit(Cu3SbS3)
Elállítás, újrahasznosítás
·aprítás ·szitálás ·dúsítás ·pörkölés ·feketeréz oxidáló olvasztása ·elektrolízis
Ötvözetei
· · · · · · · · sárgaréz (cink) bronz (ón) alpakka/újezüst (nikkel, cink) monelfém (nikkel) ólombronz (ón, ólom) tombak/hamisarany (cink, ón) konstantán ( 60% réz, 40% nikkel) deltafém (cink, vas, ólom, nikkel, mangán)
Felhasználás
· Elektronikai alkatrészek (huzalok, kapcsolók, érintkezk ) · Csövek (vízhálózat, gázvezeték) · Lemezek,csatornák
A réz egyik leggyakoribb vegyülete CuSO4
kristályos réz(II)-szulfát
vízmentes réz(II)-szulfát
felhasználás: növényvédszerként víz kimutatására csávázás foszfor mérgezés ellenszere
Patina
(Cu(OH)2+Cu(CO)3)
2Cu + H2O + CO2 + O2 Cu(OH)2 + CuCO3
A vas barátja, a baktériumok réme
A réz szerepe :
hemoglobin képzdés csontritkulás megelzése gyulladások csökkentése antibakteriális hatású
Meglep tények a rézrl
· · · · · · kék szín vér ötezer éves rézcs arany az arany ??? 80 tonna mégis szép nukleáris temet réz a konyhában
Hasonló témájú dokumentumok

- 2008-11-03 17:40:16

- 2008-12-18 22:14:50

- 2009-01-25 18:39:59

- 2009-11-13 00:58:30

- 2008-12-13 18:19:59

- 2009-11-13 00:52:30

- 2009-01-25 18:24:25
A mások által feltöltött dokumentumokat értékelheted. Ha úgy ítéled meg, hogy a vizsgára való felkészülés szempontjából hasznos volt egy dokumentum, akkor adj rá sokcsillagos értékelést.
Ha hibákat tartalmaz, vagy egyéb probléma van vele, akkor keveset.
A dokumentumok sorrendje az értékelések alapján adódik. Ami fentebb van a listában, azt hasznosabbnak ítélték társaid. Az új dokumentumok pedig (értékelések hiányában) szintén a lista tetején kezdenek.
Hozzászólások
Ha észrevételed van egy dokumentummal kapcsolatban (például hibát találtál benne), akkor a Hozzászólások részben jelezheted. Az olyan jellegű kérdéseket mint pl.: A 2. feladat 4. sorából milyen átalakítással jutottunk az 5. sorban szereplő képlethez? - szintén ide érdemes írni
Egy tipp az oldalhoz! - Add hozzá azokat a tantárgyakat a saját tárgyakhoz, melyeket aktuálisan hallgatsz a félév során. Így megkapod mások üzeneteit akik tantárggyal kapcsolatban írnak, illetve Te magad is írhatsz ezzel kapcsolatban. Írhatsz naptári bejegyzést, kitöltheted a tantárgyi adatlapját és egy tárgy lapján látod azokat a hallgatókat akik szintén felvették ebben a félévben a tárgyat.